13 Ocak 2013 Pazar

Montessori..


Merhaba,

Uzun süredir bir şey yazamadım bloga, malum kış geldi hastalıklar da başladı.. Ailecek hasta olduk, atlatmamız da pek kısa sürmedi maalesef, benim hala sinüzit illeti peşimi bırakmış değil her güne baş ağrısıyla başlamak işkence..

Neyse gelelim konumuza Montessori eğitimini ne zamandır araştırıyorum,google da bununla ilgili bir çok şey bulabilirsiniz. Bana göre oldukça başarılı ve güzel bir eğitim sistemi. Çocuğu zorlamadan,sabırla ve oldukça yavaş ilerleyen bir sistem.En sevdiğim yanı ödül ya da ceza yok.. Zamanında Atatürk de genç muallimlere Maria Montessori'yi öğrenmelerini tavsiye ediyor ama ne yazıkki ondan sonra klasik ve baskıcı sistem geldi..  Bir çok başarılı isimde var bunu uygulayan mesela google nin kurucuları, amazon.com un kurucusu gibi...

Bizde şimdilik evde başladık birşeyler yapmaya, daha sonra da montessori eğitimi veren ana okuluna göndermeyi düşünüyorum..

Öncelikle yatağın korkuluğunun birini söktük, ordan kendisi uyandığında kalkıyor ve yanımıza geliyor.Önceleri evde bir cüce nin her an karşımıza çıkması korkutucu olsa da alıştık :) Böylece uyandığında ağlama sorunumuz da çözüldü..

Şekil  A;
 
 
 
 
Kendi yeme çalışmalarımıza başladık.Fazlaca döküp saçtığı için günde bir kere ile sınırlı şu an :) Bazen mama sandalyesinde, ikimiz yiyorsak onun masasında, babamızda varsa hep birlikte yemek masamızda..

Şekil B;

 
 
 
 Oyuncakları için de İkea dan oyuncak saklama düzenleyicileri var, onlardan almıştık çokta işimize yaradı. Ben yan yana olanlardan ziyade üst üste olanını tercih ettim çünkü boyunun yetiştiği 2 saklama kabına o hafta ki oynayacağı ve çok sevdiği her gün mutlaka bir kezde olsa oynadığı oyuncaklarını koyuyorum. Böylece kendisi istediği zaman oradan istediğini alıp oynayabiliyor.Ayrıca oyun zamanı bitti toplama zamanı dediğimde de kendisi toplayıp yerine koyuyor.Üste kalan saklama kaplarına da farklı ihtiyaçları var elimizin altında olması gereken.. Bir büyük kapta da sıkılmasın ve çok fazla oyuncağa maruz kalmasın diye genelde eğitici oyuncaklarını kaldırdım.Ordan bir oyuncak çıktığında çok mutlu oluyor uzun süre görmediği için yeniymiş gibi hemen onla oynamak istiyor...

Şekil C;


Bunların haricinde kıyafetleri onun da ulaşabileceği seviyede birşeyi gidirirken ona da soruyorum artık kendince seçim yapıyor.Kıyafetlerini kendi çıkarma aşamasındayız şu an daha sonra giyinme aşaması var tabi.. Kendisi oyun kurabiliyor onu da öğrendi sonunda, beni sürüklemiyor :) Birde oyun odası var orda oyuncakları, masası, svava salıncağı filan var.Bir de televizyon var tabi bütün gün bende yanında orda olduğum için.. Ama 3 yaşına kadar televizyon izlemesine çok sıcak bakmadığım için öyle bütün gün açık değil.Fakat hiç izlemesin görmesin  mantığında da değilim..Genelde klasik ya da caz müzik radyo açık, pepeyi sevdiği için günde birkez 15 dk filan ona bakmasına izin veriyorum. Ona göre cd hazılamak istiyorum ilerleyen zamanlarda biraz da onlara bakar.

Montessori eğitimine göre birazda benden katarak şimdilik evde bu düzenlemeleri yaptık.. Yaptığımız bir kaç aktivite de bir sonraki yazı da...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder