16 Kasım 2012 Cuma

Çocuklarda İki Dil..


İlk çocuk olmasından dolayı maalesef Efe Atlas'ı kobay olarak kullanma girişimim devam ediyor.Çocukların ana dili yaşadığı yere göre oluyor, peki farklı bir dil öğretsek sonuç olumlu olurmu diye çok düşündüm.Yurt dışında yaşayanların çocukları 2 dil hatta 3 dile sahip olabiliyorlar aynı anda ama bizim ülkemizde ise durum pek de öyle değil. Almanyadayken ufacık bebelerin almanca konuşması acayip hoşuma gidiyordu ( her ne kadar almancayı sevmesem de).Akıcı olarak Türkçeyi konuşacak bunun yanında da almanca öğretebilirdim hatta potansiyeli olursa İngilizce de yavaştan hayatımıza girebilirdi,peki ama nasıl? Araştırmalarım sonucu benim sadece Almanca babasının da Türkçe konuşmasına karar verdik.Hafta da bir günde İngilizce ile başlıcaz,ona henüz başlamadık.Herşeyin iç içe geçmemesi için kelime dağarcığını eşit düzeyde tutmaya çalışıcaz.Bir nesnenin aynı anda iki anlamını öğrenmesi gibi.. Türkçe ve Almanca kitaplarla da desteklemeye başladım bakalım ilerleyen zamanlarda neler olucak,şimdilik gayet iyi gidiyor söylediklerimi anlıyor ve uyguluyor.Tek dezavantajı geç konuşucak gibi gözüküyor.İlerleyen zamanlarda çalışmalarımızı aktarmaya çalışıcam..

2 yorum:

 1. bloğunuz hayırlı olsun benim kızım da 32 aylık biz de evde kendi çabalarımızla ingilizce öğrenmeye çalışıyoruz bakalım ilerleyen zamanlarda nasıl olacak..
  bekleriz..
  sevgiler..
  bu arada bloğunuzu izlemeye alamadım..:)
  www.enduruyanim.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bloğumla uzun süredir ilgilenemedim, yorumunuzu yeni gördüm teşekkür ederim.İzleme butonunu da yeni ekledim, tekrar bekleriz :)

   Sil